kétállásos nyitott fa kocsibeálló


Kétállásos nyitott kocsibeálló készítése házilag

fa-ketallasos-nyitott-kocsibeallo-43.jpg

Szeretném közzétenni a kétállásos nyitott kocsibeállónk elkészítésének menetét. Nem az a célom hogy ez alapján mások elkészítsék ennek a pontos mását, mert azért sok dolog “érzésből” született, előzetes tervek nélkül, így senkinek sem garantálom hogy 100 évig állni fog, e miatt ne is reklamáljatok…  De azért bízom benne, hogy mindent jól csináltunk.

Először is kezdjük a legfontosabbal és szedjük pontokba mire lesz szükség a kocsibeálló megvalósításához.

1. min. 6 x 6 méteres szabad terület, két kocsinak ennyi kell.

2. kb 1,5 m3 beton elkészítéséhez szükséges sóder és cement (5e Ft)

3. 6 db betonba való 12-es gerendatartó vasláb (6e Ft)

4. Faanyag: 0.944 m3 (65e Ft)

– 3 db 5m-es 12 x 12 -es fagerenda = 0,216 m3 (a kocsibeálló lábaihoz)
– 6 db 2m-es 12 x 12 -es fagerenda = 0,173 m3 (a kocsibeálló lábaihoz)
– 6 db 6m-es 5 x 10 -es palló = 0,180 m3 (kocsibeálló tető hosszanti gerendái)
– 22 db 3m-es 5 x 10 -es palló = 0,330 m3 (kocsibeálló tető kereszt gerendái)
– 3 db 3m-es 5 x 10 -es palló = 0,045 m3 (az adráskeresztekhez)
– 9 db 2m-es 2 x 15 -es deszka = 0,054 m3 (a takarólécekhez)

5. Vasanyag (30e Ft)

–  84 db 4x4x4-es L vas keresztgerendák rögzítéséhez
– kb 300 db 40×3 -as facsavar az L vasak rögzítéséhez
– 16 db 160×4-es csavar az andráskeresztek rögzítéséhez
– 10 db 80×4-es csavar az andráskeresztek rögzítéséhez
– 4m 10-es menetes szár anyákkal és fa/fém alátétekkel a talpak és a gerendák rögzítéséhez
– 0.5kg 80-as szög

6. Tetőanyag (60 e Ft)

– 22 tábla 2mx0.9.es trapéz profilú tetőanyag (ThyssenKupp)
– 9 zacskó trapéz rögzítőszett.

7. Vékonylazúr a festéshez: 5l  (12e Ft)

8. Murva a földre alátétfóliával, nekünk csak a felére kellett már 1,5 m3 ( 5e)

Szerszámok:

Alap és betonozás: betonkeverő, talicska, ásó, lapát, vízmérték
Szerkezet készítés: láncfűrész, dekopírfűrész, elektromos gyalu, fúrógép, 30cm-es 10-es fafúrószár, 115cm-es 10-es fafúrószár, fareszelő, mérőszalag, favéső, akkus csavarhúzó, létra (2 db), zsineg.

Szóval az anyagár körülbelül 180e Forint lesz, a munkadíjat, meg most jól megspóroljuk 🙂

Miután megismertük mire van szükségünk egy kétállásos nyitott kocsibeálló kivitelezéséhez, már csak dolgozni kell elkezdeni.

A terület kitűzésével kezdődött a munka. Miután nagy vonalakban kirajzolódott a lábak helye, kiástuk a betonozáshoz szükséges alapokat. Ez a két szélső láb esetében 50 x 50 x 50 cm-es, mig az első középső lábnál 80 x 80 x 60 cm, a hátsó középső lábnál 70 x 70 x 60 cm -es.

A papa keverte a betont, én hordtam, a sógorom meg igazgatta. Régi jó szokásomhoz híven, ami apró vasat találtam azt belehelyeztük a betonba, illetve némi betontörmelék is előkerült, természetesen ez most kiváló alkalom volt ennek az eltüntetésére.

A betonkeverő mesterember... sörrel működik!

A betonozás végén  megtörtént a talpak helyeinek pontos kimérése, a “leátlózás” hogy a derékszögek is meglegyenek, majd a szintezést követően a helyükre kerültek a talpgerendákat tartó vasak. 1 hét pihenő következett a beton folyamatos locsolása mellett.

fa-ketallasos-nyitott-kocsibeallo-05.jpg

Az eltelt  egy hét  alatt legyalultuk az összes fát. Mivel szorított az idő, és még egy kis esőt is kaptunk a festést nem tudtuk a földön megcsinálni.

A rá következő hétvégén összeállítottuk a faszerkezetet a mi elképzeléseinknek megfelelően, mivel pontos kiviteli terv nem állt természetesen a rendelkezésünkre. Szerencsére a sógorom már több ehhez hasonló kocsibeállót is készített (habár ilyen lapos tetőset még nem) így vidáman haladt a munka. A tetőgerendákat (palló) az L vasanyagokkal rögzítettük.

fa-ketallasos-nyitott-kocsibeallo-24.jpg

Miután elkészültünk a munka oroszlánrészével, újabb egy hét pihenés volt. Ekkor került megvételre a tetőanyag is. A hét “pihenő” napjain lefestettük kétszer vékony lazúrral az egész szerkezetet.

fa-ketallasos-nyitott-kocsibeallo-35.jpg

A 3. hétvégén felkerült a tetőborítás. Mondhatom jól dolgoztunk, a derékszögek a tetőnél is megvoltak, így minden rendben volt és vége elkészült a nagy mű.

fa-ketallasos-nyitott-kocsibeallo-49.jpg

És ha most megkérdezitek mire jó egy ilyen nyitott kocsibeálló és mi értelme van, csak azt tudom mondani, hogy: SZÉP, NAGYON SZÉP, megvéd az esőtől, a hótól és (remélhetőleg) a jégtől, valamint a közvetlen napsütéstől. Nem elhanyagolható hogy a madarak sem fogják mostantól letojni a kocsikat:-)

JÉGKÁR! Csak egy kis frissítés egy évvel később:

Sajnos 2012-ben  két alkalommal is volt Tárnokon olyan szintű jégeső,  hogy cseresznye nagyságú jegek potyogtak az égből. Ezt a nyomást ez az – olcsó kategóriába tartozó – tetőanyag bizony nem bírta.   A 22 tábla 2mx0.9.es trapéz profilú tetőanyagból (ThyssenKupp) szinte mindegyik átlyukadt több helyen is, kb 10 Ft-os méretű lyukakat vágva rajta.

Szerencsére maradt egy fél tábla, amiből sikerült olyan 5 cm-es trapézokat vágni, amiket alulról felragasztva „bestoppoltam a tetőt”. Azt nem mondom hogy szép, viszont olcsó megoldás volt. A ragasztást jó alaposan kellett végezni, később még szilikonnal is körbenyomtam, hogy ne szivárogjon át a víz.

Csak azért írtam ezt ide, mert én már a vásárláskor sejtettem, hogy a komolyabb jeget nem fogja bírni és igazam is lett, de ettől függetlenül az ára miatt még most is kifejezetten jó vételnek tartom. Most 2013 ősze van és jól bírja a gyűrődést 🙂

És most nézzétek meg az összes képet amit nektek készítettem…..